A legkeményebben dolgozó.
Bár a „legkeményebben dolgozó” többféle módon is meghatározható, a legtöbb forrás egyetért abban, hogy az izmok közül a szív dolgozik a legkeményebben. Ez a szerv naponta legalább 10 000 liter vért pumpál át és egy átlagos emberi élet alatt több mint 3 milliárdszor húzódik össze.
A leghosszabb
A test leghosszabb izma a szabóizom, amely átlósan fut le a combban. A csípőcsont külső peremétől a térdkalács belső oldaláig húzódik. A szabóizom akár 60 cm hosszú is lehet.
A legerősebb
Egyetlen izom sem nevezhető a „legerősebbnek” a testünkben, mivel az erő különböző módon mérhető. Ha azt az izmot keressük, amely egyetlen irányban a legnagyobb erővel húzódik össze, akkor az a lábszár izma, a gázlóizom. Ha viszont azt az izmot tekintjük a legerősebbnek, amely a legnagyobb nyomás (egységnyi területre ható erő) kifejtésére képes, akkor az állkapcsot mozgató rágóizom lesz a győztes. Az állkapocs az összecsukódáskor akár 890 newton erőt is kifejthet.
A legkisebb
A test legkisebb izma a fül belsejében található. A Guiness Rekordok Könyve szerint ez a cím kevesebb, mint 2 milliméter hosszú kengyelizmot illeti meg. Az a feladata, hogy megtámassza a test legkisebb csontját, a középfülben lévő kengyelt, amely a rezgéseket segíti továbbítani a belső fülbe.
A leggyakrabban sérülő
Az, hogy melyik izmunk a leghajlamosabb a sérülésre, függ az általunk végzett tevékenységektől. A futók körében például a legtöbbször a comb hátsó izmai sérülnek meg. Egy 2012-es kutatás megállapította, hogy a futók mintegy 7 százalékánál fordulnak elő a hátsó combizmok sérülései. A futók leggyakoribb sérülése azonban a belső sípcsonti stressz szindróma, amely nagyjából 10 százalékukat érinti és az izmok mellett az inak és a csontszövet gyulladásával jár.
A legnagyobb
Az emberi test legnagyobb izma a nagy farizom. Ezek az izmok (mindkét oldalon egy) segítik a csípő és a combok mozgását, valamint a törzs függőleges helyzetben való tartását. Lépcsőn felfelé lépkedve ezek az izmok végzik a legtöbb munkát a gravitáció ellenében.